Głęboka stymulacja mózgu – coraz więcej dobrych wiadomości

Głęboka stymulacja mózgu – coraz więcej dobrych wiadomości Leczenie padaczki lekoopornej (ok.30% -40% chorych) od lat jest wyzwaniem dla lekarzy i naukowców. Poza leczeniem neurochirurgicznym dostępne są także inne metody, o których pisaliśmy w Aktualnościach, takie jak: dieta ketogenna, stymulacja nerwu błędnego (VNS) i głęboka stymulacja mózgu ( Deep Brain Stimulation – DBS ).

Głęboka stymulacja mózgu polega na wszczepieniu w określone miejsce mózgowia małej elektrody, połączonej ze stymulatorem wielkości myszki komputerowej, zwykle umieszczonym pod skórą lub mięśniem piersiowym. Starsze stymulatory wysyłały przez cały czas jednolite pobudzenie elektryczne do mózg , narzucając niejako prawidłowy rytm ogniskom padaczkowym. Nowoczesne stymulatory są obecnie także odbiornikami – rejestrują zapis fal EEG i reagują jedynie w przypadku pojawienia się nieprawidłowego zapisu.

W przypadku chorych, którzy nie mają konkretnego ogniska padaczkowego podejmowane są próby stymulacji miejsc , będących rodzajem stacji przekaźnikowych (np. przednie jądro wzgórza). Wyniki ostatnich dwu badań naukowych (SANTE i RNS) wskazują na skuteczność tej metody zwłaszcza w leczeniu lekoopornej padaczki skroniowej, gdzie uzyskano 56% redukcje napadów w ciągu 2 lat od wszczepienia stymulatora.

Stymulacja elektryczna mózgu , znana od lat 40tych ubiegłego wieku, w ostatniej dekadzie uległa przyspieszonemu rozwojowi, zarówno ze względu na postęp techniczny, jak i pojawienie się zaawansowanych technik obrazowania mózgu. Nie jest ona oczywiście pozbawiona wad. Wiąże się z ryzykiem zakażenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeń pamięci i nastroju. Mimo to, DBS stanowi nadzieję dla pacjentów z lekooporną padaczką.

W Europie głęboka stymulacja mózgu została dopuszczona do leczenia drżenia samoistnego w 1993 roku, choroby Parkinsona w 1998, pierwotnych dystonii w 2003 i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych w 2009. W padaczce uznano wykorzystanie DBS jako metody leczenia w 2010 roku, a już w 2011 przeprowadzono pierwszy taki zabieg w Polsce w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, gdzie powstało Centrum Diagnostyki i Leczenia Padaczki Lekoopornej.

Na podst.
Brain Stimulation for the Treatment of Epilepsy . J. Fridley et al. Neurosurg Focus. 2012;32(3):e13
Zdjęcie: http://www.medgadget.com/

tagi: głęboka stymulacja mózgu, DBS, padaczka lekooporna

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz