Mam padaczkę i pracuję

Mam padaczę i pracujęJak pokazują dane kliniczne, 70% osób chorych na padaczkę odpowiada pozytywnie na leczenie farmakologiczne i nie ma napadów padaczkowych. Osoby te mogą w znakomitej większości przypadków kontynuować naukę i normalnie pracować w swoim zawodzie, choć oczywiście są wyjątki. Według badania Instytutu Badawczego ENTOR z 2009 roku zrealizowanego na polecenie Polskiego Towarzystwa Epileptologii i firmy UCB (Projekt Pro-Epi) prawie połowa ankietowanych osób chorych na padaczkę pracuje zawodowo, większość w pełnym wymiarze godzin.

Także w dyskusjach na portalu TacyJakJa.pl widać , iż wiele energicznych osób mimo swojej choroby pracuje. Często są zmuszeni zmienić zawód, obniżyć swoje życiowe aspiracje, dostosować się do nowej sytuacji. Jednak uważają, że pójście na rentę jest konieczne tylko w niewielu przypadkach, w dodatku zamyka człowieka w domu, wyłącza z rytmu życia i prowadzi do jeszcze większego poczucia choroby.
Ich pozytywne historie, mimo iż przeważające, są mniej medialne i mniej nagłaśniane. A przecież warto ich postawę życiową docenić, warto też zachęcić innych pozytywnym przykładem.

Pawel2808 z zawodu jest sprzedawcą, a od niedawna prowadzi własną firmę.

beti80 ukończyła Akademię Ekonomiczną i studia podyplomowe z zarządzania projektami unijnymi. Od 7 lat pracuje na etacie jako urzędnik a także realizowała na zlecenie kilka projektów dofinansowanych ze środków unijnych (współprzygotowanie projektów/wniosków oraz osoba rozliczająca).

Jarekm imał się różnych zawodów, pracował jako elektronik w naprawach sprzętu RTV, obecnie zastanawia się co dalej.

Tomek84 pracuje jako przedstawiciel handlowy z pasji i zamiłowania, ma wyraźną żyłkę salesman’a.

Anetka346 jest po AWF, jest nauczycielką, nirati pracuje w administracji, marta78 jest z wykształcenia biblioterapeutą, obecnie pracuje w dużej korporacji, gdzie wiedzą o jej chorobie.

marcin2911 jest drukarzem offsetowym, nosferatu 69 mimo wykształcenia informatycznego na skutek problemów z pamięcią i koncentracją musiał zmienić pracę i pracuje jako magazynier.

Sylwia21serce pracuje z domu jako analityk internetowy, myszka88 pracuje na uczelni w dziale promocji jako koordynator jednego z największych projektów w tym dziale.

Iwonaa pracuje w Urzędzie Gminy, E_P_I_K jest urzędnikiem i działaczem w Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę, hittomi jest doradcą ubezpieczeniowym. Kinga-c mimo ukończenia matematyki i studium pedagogizacji nie może znaleźć innej pracy, więc na razie pracuje w call center.

Wszystkie te historie są opowieściami pozytywnymi i choć zdajemy sobie sprawę ile innych osób zostało zwolnionych z pracy z powodu padaczki, ilu chorych pracy nie może znaleźć popadając w rozgoryczenie i frustrację, chcieliśmy krótko wspomnieć także o osobach, które dostosowały się do nowej sytuacji i choć czasem ich życie zmieniło się całkowicie, znalazły nową rolę dla siebie. Otrzymują w zamian satysfakcję z pracy, grono znajomych i poczucie bycia potrzebnym.
„(..) Uważam, że nie powinno się czuć wyobcowanym i trzeba jakoś normalnie żyć, nawet jeśli są te napady. Ludzie chorują na różne rzeczy i starają sie jakoś normalnie funkcjonować, co niestety nie zawsze jest łatwe…” > nirati

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz