Marihuana w leczeniu padaczki u dzieci już w Polsce

W Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie już dziewięcioro dzieci objęto programem leczenia padaczki opornej na leki medyczną marihuaną. Jak informują lekarze, pierwsze wyniki są obiecujące – liczba napadów spadła nawet o 90 proc.

Pierwszym pacjentem doktora Marka Bachańskiego, neurologa z Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” był 5-letni Maks, który miewał nawet do 200-300 napadów padaczki dziennie.

Pod koniec września ubiegłego roku chłopca zaczęto leczyć medyczną marihuaną, a liczba napadów spadła o ok. 90 proc.

Podobne efekty leczeniu uzyskano i u pozostałych małych pacjentów. Jednocześnie objawy niepożądane leczenia ograniczają się do senności, zmęczenia i problemów z apetytem

Marihuana jest w Polsce nielegalna a jej posiadanie i stosowanie karane, lekarze musieli zatem wystąpić o zgodą do ministerstwa zdrowia na import docelowy i sprowadzenie leku z zagranicy dla konkretnego pacjenta. Ostatecznie lek zakupiono w aptece w Holandii. Procedurę tę krytykują liczni eksperci, jako zbyt skomplikowaną i uciążliwą dla chorych. Coraz częściej mówi się o konieczności zalegalizowania medycznej marihuany dla wszystkich pacjentów, którzy tego potrzebują.

Na dyskusję o marihuanie  w leczeniu padaczki zaprasza forum Marihuana w padaczce

Źródło PAP

 

 

Dodaj komentarz