Przezskórna Stymulacja Nerwu Błędnego

Stymulacja nerwu błędnego jest od wielu lat uznana i stosowaną metodą w leczeniu padaczki lekoopornej. Obecnie dostępna jest metoda przezskórnej stymulacji tego nerwu nie wymagająca zabiegu operacyjnego i implantacji urządzenia na stałe.

Przy opracowywaniu urządzenia NEMOS® niemiecka firma wykorzystała fakt, że stymulując zakończenia nerwowe jednej z gałęzi nerwu błędnego w obrębie ucha zewnętrznego dochodzi do aktywacji wyższych ośrodków mózgu uzyskując działanie przeciwdrgawkowe podobnie jak w metodzie inwazyjnej.

Przezskórny stymulator ner wu błędnego NEMOS ® składa się ze stymulatora oraz specjalnej elektrody dousznej. Stymulator, który rozmiarem zbliżony jest do telefonu komórkowego, wysyła impulsy elektryczne. Połączony jest z elektrodą douszną, którą pacjenci noszą podobnie jak słuchawkę douszną. Impulsy są przenoszone przez elektrodę douszną i przez skórę do gałęzi nerwu błędnego.

Pacjenci sami kontrolują leczenie prowadzone z wykorzystaniem urządzenia NEMOS ® . Zalecany czas trwania codziennej stymulacji, do którego należy dążyć każdego dnia, to cztery godziny. Użytkownicy regulują i dostosowują intensywność stymulacji w zależności od swojej własnej wrażliwości, która może się zmieniać z dnia na dzień lub nawet przez cały czas prowadzenia leczenia. Aby zapewnić optymalną stymulację, użytkownicy powinni dobierać natężenie tak, aby odczuwać uczucie kłucia lub mrowienia. Stymulacja powinna być odczuwalna, ale nie może być bolesna ani niekomfortowa.

Więcej informacji o nowej terapii można znaleźć się na stronie internetowej: www.stymulatorpadaczkowy.pl

Materiał dostarczony przez Institute of Clinical Research Sp. z o.o.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz