Szczepienie dzieci

Ruch antyszczepionkowy z roku na rok rośnie w siłę również w Polsce, mimo obowiązkowego kalendarza szczepień dla dzieci coraz więcej rodziców skutecznie unika podawania szczepionek swoim dzieciom. Jak podaje Instytut Profilaktyki Zakażeń mimo, że 98% rodziców szczepi swoje dzieci, to co roku przybywa 3000 dzieci niezaszczepionych. Dyskusje za i przeciw szczepieniu są bardzo emocjonalne, trudno jednak zaprzeczyć, że choroby których unikamy  dzięki szczepieniom są bardzo poważne i w przeszłości zabiły czy okaleczyły mnóstwo dzieci. Dziś, na skutek ruchów przeciwników szczepienia i łatwości przemieszczania się dużych grup – czy to wakacyjnych czy emigracyjnych część chorób, o których wydawało się, że zapomnieliśmy powraca.

Jedną z tych chorób jest krztusiec – na który chorują nawet dzieci zaszczepione. Jak tłumaczy doktor Wojciech Feleszko obecnie stosowana szczepionka na krztusiec jest bardzo bezpieczna, nie powoduje żadnych skutków ubocznych w odróżnieniu od tej stosowanej kilkadziesiąt lat temu, (gorączki, bezdechu, objawów neurologicznych) ale za to nie zabezpiecza w 100% przed zachorowaniem. Ważne jest jednak to, że dzieci zaszczepione na krztusiec przechodzą tę chorobę dużo łagodniej.

Krztusiec, zwany również kokluszem jest chorobą bakteryjną, charakteryzującą się długotrwałym (trwającym do 10 tygodni), męczącym, duszącym kaszlem ze świszczącym wdechem. Przed rozpowszechnieniem szczepionek co dziesiąte dziecko zarażone kokluszem umierało.

A jak donoszą duńscy naukowcy chorowanie na krztusiec zwiększa ryzyko rozwoju padaczki u dzieci.

Badacze przeanalizowali dane 4700 dzieci które chorowały na krztusiec. 1.7% z nich  zachorowało następnie na padaczkę. Wśród populacji kontrolnej 47 tysięcy dzieci odsetek ten wyniósł 0,9%. Po odrzuceniu wszystkich przypadków, w których na wystąpienie padaczki mogły mieć wpływ inne powody obliczono, że ryzyko zachorowania na padaczkę, wśród dzieci poniżej dziesiątego roku życia, które zachorowały wcześniej na krztusiec jest 0 70% wyższe niż u dzieci bez infekcji. Wcześniejsze badania mówiły o ryzyku drgawek i uszkodzenia mózgu związanych z kokluszem. Długotrwały kaszel, duszności i bezdech powodują niedotlenie mózgu, co może powodować jego uszkodzenie.

Niech zatem obawa przed padaczką będzie kolejnym argumentem za szczepieniem dzieci na te śmiertelne dla nich choroby.

Źródło:

http://www.edziecko.pl/zdrowie_dziecka/1,79372,14215558,_Najczesciej_nie_szczepia_dzieci_dziennikarki_i_piosenkarki_.html

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz