Współwystępowanie padaczki i cukrzycy typu 1 u dzieci

Wahania poziomu cukru u dzieci z cukrzycą typu 1 prowadzić mogą do hipoglikemii – czyli niedocukrzenia albo do hiperglikemii czyli przecukrzenia wynikiem którego może być kwasica ketonowa. Oba zaburzenia poziomu cukru i niedoboru bądź nadmiaru insuliny mogą w swej najostrzejszej postaci doprowadzić do śpiączki cukrzycowej i być niebezpieczne dla życia.

Objawy hipo bądź hiperglikemii mogą być mylone z napadami padaczkowymi i w przypadku hiperglikemii przypominać napady ogniskowe a w w niedocukrzeniu drgawki toniczno-kloniczne. Z drugiej jednak strony coraz więcej badań wskazuje, że dzieci z cukrzycą typu 1 dużo częściej zapadają na regularną padaczkę niż ich zdrowi rówieśnicy. Przy czym zauważono, że dzieci najpierw diagnozowane są na cukrzycę –  padaczkę rozpoznaje się u nich średnio 2,8 lat później (dane z badań włoskich). To przesunięcie w czasie może być spowodowane właśnie trudnościami w odróżnieniu napadu padaczkowego od hipoglikemii i brakiem pomiaru poziomu cukru w trakcie napadu padaczkowego.

Badania wykazały również, że współwystępowanie padaczki i cukrzycy typu 1 u dzieci zwiększa ryzyko wystąpienia kwasicy ketonowej. Odnotowano dwa razy więcej przypadków kwasicy wśród dzieci z padaczką w porównaniu do dzieci chorujących wyłącznie na cukrzycę.

Na podstawie różnych badań naukowcy podają, że ryzyko rozwoju padaczki u dzieci z cukrzycą typu 1 jest 2 – 3 razy wyższe niż u dzieci bez cukrzycy, w przypadku wczesnej cukrzycy – u dzieci poniżej 6 roku życia – nawet sześciokrotnie. Jeszcze większe ryzyko rozwinięcia się padaczki występuje u dzieci, które wymagały hospitalizacji z powodu ciężkiego niedocukrzenia.

Naukowcy nie do końca potrafią wyjaśnić przyczyny zauważonego związku. Wśród możliwych hipotez wymienia się  zaburzenia immunologiczne i metaboliczne, uszkodzenia mózgu czy czynniki genetyczne. Wiadomo, że zbyt niski poziom cukru u małych dzieci może powodować uszkodzenia mózgu.

Rodzice dzieci chorujących na cukrzycę typu 1 są uwrażliwienie na niebezpieczeństwo wynikające z wahań poziomu cukru i niedoboru bądź nadmiaru insuliny. Ryzyko padaczki jest kolejnym argumentem za ścisłym monitorowaniem poziomu cukru, ilości spożywanych posiłków i wysiłku fizycznego u najmłodszych.

Type 1 Diabetes Linked to Epilepsy Risk, Study Suggests, everydayhealth.com
Epilepsy in children and adolescents with type 1 diabetes, Edith Schober and Reinhard Holl
Epilepsy and Diabetes – Confusion or Common “Cure”? epilepsy.com

Dodaj komentarz